Prvýkrát v živote som videl farebné kriedy. Nehybne som pozoroval, ako sa za kriedou ťahá svietivý farebný pásik. Ako vytvára kruh, očko, čiaru a bodku… možno odvtedy rád ťahám po soche alebo po papieri pruh farby ako vzdialenú svietivú stopu.
Pre Vladimíra Kompánka bol umelecký život rozpomínaním. Obrazmi a sochami sa rozpamätával na vnemy z okolia, ale aj na seba samého. Na výstave sú zastúpené diela, ktorých námety umelec čerpal zo spomienok na rodný Rajec, fašiangové potulky, zasnežené dedinky či momenty v ateliéri. Dokázal zredukovať predmety a postavy do jednoduchých tvarov a zároveň zapôsobiť na diváka. Takto citlivo zmapoval svoju dobu s nádychom domova a osobnej skúsenosti.
Vladimír Kompánek sa v roku 1957 podieľal na založení Skupiny Mikuláša Galandu, ktorá nadviazala na diela najprogresívnejších umelcov slovenskej výtvarnej moderny – Ľ. Fullu, M. Galandu, C. Majerníka a M. A. Bazovského.
Projekt podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia
Publikácia: Vladimír Kompánek – Rozpomínanie, autor textov: Lucia Žilíková; počet strán: 72; väzba: mäkká; rok vydania 2018.