späť

Bratislavské konfrontácie

Bratislavské konfrontácie sa stali významným fenoménom v dejinách slovenského výtvarného umenia druhej polovice 20. storočia. Išlo o voľné neformálne zoskupenie umelcov, ktorí svojimi aktivitami významne ovplyvnili smerovanie slovenského výtvarníctva.

Eduard Ovčáček, Miloš Urbásek, Jozef Jankovič, Marián Čunderlík

Hlavnou motiváciou umelcov, ktorí sa do Bratislavských konfrontácií zapojili, bola – ako už zo samotného názvu vyplýva – vzájomná konfrontácia tvorby, ktorá nepodliehala diktátu vládnucej strany, ale reflektovala súdobé svetové umelecké dianie. Nemali ambíciu programovo vystupovať, ale ak by sme chceli nájsť v torbe jednotlivých autorov nejakého spoločného menovateľa, bola by ním štrukturálna abstrakcia. Tá nadväzovala na informel, no zároveň reflektovala tendencie nového realizmu a popartu, pričom dôraz sa kládol na štruktúry, ktoré využitím rôznych techník, akými bola napríklad aplikácia iných materiálov, odpaľovanie, vyškrabávanie či dripping, na dielach vznikali. Prostredníctvom šiestich výstav, ktoré boli spočiatku ateliérového charakteru, sa skupine výtvarníkov podarilo zviditeľniť predovšetkým abstraktnú tvorbu odrážajúcu svetový vývoj umenia, vďaka čomu zastávajú významné miesto v dejinách slovenského výtvarníctva druhej polovice 20. storočia.

Ich aktivity sa však neobmedzovali iba na organizovanie výstav, ktoré podľa českého vzoru niesli názov Konfrontácie. Umelci zapojení do aktivít Bratislavských konfrontácií vystavovali aj v zahraničí, najmä v Poľsku a Maďarsku. Považovať však Bratislavské konfrontácie za akési undergroundové hnutie by bolo mylné. Autori participovali aj na oficiálnych domácich výstavách, napríklad na Výstave mladých v Bratislave v roku 1963 alebo na výstave Súčasné slovenské výtvarné umenie, ktorá sa v tom istom roku uskutočnila v Jazdiarni Pražského hradu.

Galéria Nedbalka predstavuje diela vybraných autorov Bratislavských konfrontácií, ako sú Eduard Ovčáček, Miloš Urbásek, Jozef Jankovič či Marián Čunderlík, ktorí zohrali dôležitú úlohu v ďalšom formovaní slovenského výtvarného umenia. Vystavené diela reflektujú ich tvorbu z obdobia fungovania tejto neformálnej skupiny, ako aj ich neskoršie smerovanie, ktoré zohralo vo vývoji slovenského výtvarníctva nezastupiteľnú úlohu a bolo významne ovplyvnené účasťou na Bratislavských konfrontáciách.

Kurátorský sprievod výstavou 12.3. o 17.00h. Rezervácia miesta spravca@nedbalka.sk

Interaktívny vzdelávací program pre deti – Objav svet abstrakcie:  23.3. o 15.00h. Rezervácia miesta spravca@nedbalka.sk

Nezmeškaj výstavu alebo koncert

Niektoré veci si naplno vychutnáte iba naživo

Adresa

  • Galéria Nedbalka, n. o.
    Nedbalova ulica 17
    811 01 Bratislava
    tel.: +421 2 20 76 60 31

Otváracie hodiny

  • Otvorené denne
  • okrem pondelka
  • 13.00 – 19.00
  • Otvorené