Katalóg: Sklo – socha, objekt, maľba, kresba a fotografia

Sklo – socha, objekt, maľba, kresba a fotografia

V rámci Socha a objekt Bratislava 2015

Kurátorka: Sabina Jankovičová

 

Vystavujúci autori: Miloš Balgavý, Ašot Haas, Jana Hojstričová, Patrik Illo, Jozef
Jankovič, Oliver Leššo, Palo Macho, Svätopluk Mikyta, Lukáš Mjartan,
Štěpán Pala, Zora Palová, Jan Zoričák

 

 

Kolekcia diel zo skla, vybraná na výstavu v rámci každoročného bratislavského podujatia Socha a objekt, je malou sondou do aktuálnej tvorby autorov rôznych generácií i názorov. Sklo je na kolektívnych prehliadkach na Slovensku v súčasnosti prezentované pomerne zriedka, s výnimkou Ceny Galérie NOVA za sklo a výstav pri príležitosti výročí ateliéru skla. Slovenskí autori sa sústreďujú najmä na zahraničie, kde majú vlastný okruh zberateľov.

Galéria Nedbalka sa programovo venuje prezentácii moderného slovenského výtvarného umenia, predovšetkým maľby a sochy, ale svoj program postupne rozširuje aj na súčasné umenie. Na výstavu v rámci prehliadky Socha a objekt bolo vybrané sklo ako výnimočný výtvarný prejav. Autori boli vyzvaní, aby predstavili diela z posledného obdobia.

Sklo je predovšetkým sochársky materiál, aj keď zatiaľ tak nie je primárne chápané. Umožňuje vyjadriť sa v priestore a navyše tento priestor uzamknúť alebo dokonca rozšíriť v samotnej sklenenej hmote. Jednotliví autori ukazujú rôzne spôsoby, ako tento potenciál skla využiť. Sklo je zároveň aj novou možnosťou pre maliarsky prejav, prípadne pre iné výtvarné techniky ako je kresba a fotografia. Vo všetkých prípadoch otvára nové možnosti. Sklo je ako materiál výnimočné a umožňuje realizovať výnimočné vízie.

 


 

sklo k clanku

 

Názov katalógu: Sklo – socha, objekt, maľba, kresba a fotografia

Autor: Sabina Jankovičová

Formát katalógu: 230 × 280 mm

Počet strán: 48 strán

Väzba: mäkká väzba 

Jazyk: slovenský, anglický

Rok vydania: 2015

Vydavateľ: Galéria Nedbalka

ISBN 978–80–89784–01–1

 

Publikácia slúži ako katalóg k výstave v Galérii Nedbalka.