Maľba 2016

Maľba 2016, výstava finalistov súťaže Maľba - Cena Nadácie VÚB za maliarske dielo pre mladých umelcov

7. 10. – 6. 11. 2016

 

Nadácia VÚB organizuje súťaž Maľba už jedenásty krát a rovnako aj tento rok predstaví v Nedbalke to najlepšie z tvorby mladých slovenských maliarov.  Odborná medzinárodná porota, ktorej členmi pre rok 2016 sú Luca Matti, Catherine Gimonnet, Bohdan Hostiňák a Gabriela Kisová, vybrala spomedzi 98 prihlásených diel 20 finálových, ktoré sú zároveň adeptami na získanie titulu „maľba roka“. Mená víťazov sa dozvieme 6. októbra na vernisáži výstavy finalistov súťaže Maľba. Víťazi získajú okrem prestížneho ocenenia aj odmeny v celkovej hodnote 20 000 eur. Súťaž je určená profesionálnym výtvarným umelcom do 35 rokov, ktorí sa do súťaže prihlasujú sami, a to s konkrétnym dielom vytvoreným v priebehu posledných troch rokov (viac na www.malbaroka.sk). 

 

Na výstave Maľba 2016 sa predstavia finalisti súťaže:

 

Barth Alexandra

Bicek Roman

Bukovčáková Kristína

Fajčíková Eva

Hrčka Ján

Chrienová Daniela

Imrich Martin

Jarotta Marek

Kiman Martin

Kontroš Maroš

Kruták Adam

Kubáňová Mira

Madarász Decsi Katalin

Maščák Peter

Reháková Eva

Sirka Boris

Šakový Adam

Šoltis Štefan

Štulerová Simona

Valík Ján 

 

Víťazmi jedenásteho ročníka prestížnej súťaže Maľba – Cena Nadácie VÚB pre mladých umelcov sú Kristína Bukovčáková, Štefan Šoltis a Ján Valík.

 

Internacionálna porota jedenásteho ročníka súťaže Maľba na čele s predsedníčkou Catherine Gimonnet, francúzskou výtvarnou teoretičkou, historičkou a publicistkou, mala veľmi dôležitú a ťažkú úlohu. Rovnako ako každý rok sa museli členovia poroty konsenzom dohodnúť a vybrať 3 víťazov spomedzi 20 finalistov vybraných v prvom kole hodnotenia z 98 prihlásených umelcov. „Snažili sme sa vybrať širšie spektrum maliarskych prejavov a podporiť originálne polohy maľby zástupcov najmladšej generácie, u ktorých sme videli potenciál pre ďalší rozvoj. Veríme, že ocenenie bude pre víťazov povzbudením do ich ďalšieho umeleckého snaženia,“ povedala predsedníčka poroty Catherine Gimonnet.

 

1. miesto

Prvú cenu a finančnú odmenu 10 000 eur porota udelila Kristíne Bukovčákovej za dielo Rozhovor o predstave. Porota sa jednohlasne zhodla na víťazke, ktorá presvedčila osobitou kombináciou zvolenej maliarskej techniky a kompozície. Porotu presvedčil zaujímavý príbeh plný napätia a napriek mladému veku ocenili jej vyzretý maliarsky prejav a talent.

 

Kristína Bukovčáková (nar. 1991) v roku 2011 začala študovať na Akadémii umení v Banskej Bystrici, v roku 2013 absolvovala študijnú stáž na Akadémii umení v Krakove, momentálne pokračuje v ateliéri Intermediálnej konfrontácie Vysokej školy umeleckopriemyselnej v Prahe. Žije a tvorí v Prahe a Prievidzi.

 

 

2. miesto

Druhé miesto a 6 500 eur si odniesol Štefan Šoltis a jeho dielo Rekonštrukcia D. Autor zvolil zaujímavú techniku maľby, v ktorej rezonujú odkazy na action painting a jej reinterpretáciu do súčasnosti, prostredníctvom mechanických procesov vytvoril kompozíciu vyvolávajúcu silné pocity. Celkovo ide o vibrujúcu emotívnu maľbu a dôsledný umelecký program, ktorá presvedčila porotu. 

 

Štefan Šoltis (nar. 1982) v rokoch 2007 – 2013 študoval na Fakulte umení TU Košice, Katedra výtvarného umenia a intermédií, Ateliér slobodnej kreativity 3D. Žije v Prešove.

 

3. miesto

Trojicu víťazov uzatvára Ján Valík s obrazom Hlbšia vlna a odmenou 3 500 eur. Autorovi sa podarilo prostredníctvom farebnej škály v kombinácii so zvoleným médiom vytvoriť dielo so silným duchovným vyžarovaním. Zároveň bolo porotou ocenené vybočenie smerom k poetike ázijskej maľby, avšak s jasným osobitým štýlom.

 

Ján Valík (nar. 1987) v rokoch 2007 – 2012 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe, magisterský titul získal v ateliéri Tomáša Vaněka Intermédiá III. Žije a pracuje v Bratislave.

 

 

 

 

 

 

Barth Alexandra - Pani domu resize Bicek Roman - Bohemian Crystal resize Bukovcakova Kristina - Rozhovor o predstave resize
Chrienova Daniela - Magazine 2 Nedokonale obrazy dokonalosti resize Fajcíkova Eva - Chamtivost Greed resize Hrcka Jan - Parketovy lev resize
Imrich Martin - Sv. Lazar resize Jarotta Marek - Odchod resize Kiman Martin - Zima.zima.teplo.teplo resize
Kontros Maros - Parent resize Krutak Adam - The last of us resize Kubanova-Mira---Bez-nazvu 180px
Madarasz Decsi Katalin - Beh resize Mascak Peter - Lavra povedala HELP ME resize Rehakova Eva - Zanik datlovej vypravy resize
Sirka Boris - Fluorescent Minerals resize Soltis Stefan - Rekonstrukcia D resize Stulerova Simona - Z cyklu pod drobnohladom resize
Valík Jan - Hlbsia vlna resize Sakovyy-Adam---Still-alife

 

 

 

 

 

 

 

 

9. 10. – 8. 11. 2015